Ten często spotykany problem, rozdwojone końcówki, dotyczy przede wszystkim włosów długich lub osłabionych krótszych. Jest też zmorą osób zapuszczających włosy. Aby w pełni zrozumieć, jak zapobiegać rozdwajaniu się końcówek, warto najpierw poznać strukturę włosa. Każdy włos posiada zewnętrzną osłonę, łuskę, która chroni go jak futerał. Kiedy łuska ta ulega zniszczeniu, struktura włosa zaczyna się łamać. Tysiące cieniutkich włókien zaczynają się strzępić jak w miotle. Na tym polega zjawisko rozdwajania końcówek.
W zasadzie końcówki włosów zaczynają się „starzeć” po osiągnięciu
10 cm długości. Wtedy są już po wielokrotnym wystawianiu na słońce, myciu i suszeniu suszarką. Powoduje to powstawanie wysuszonych, łamliwych końcówek, podatnych na rozdwajanie się.

Poniżej przedstawiamy Wam listę największych szkodników dla włosów! Wszystkie z nich powodują rozdwajanie się końcówek. Niełatwo ich uniknąć:

 

 

 1. Za dużo chemii

  Utlenianie, farby i szampony koloryzujące, trwała i środki do prostowania działają na zasadzie otwierania łuski włosa, żeby wniknąć do jego wnętrza. To narusza łuskę włosa i zwiększa jego łamliwość. Poza tym utleniacze, trwała i środki do prostowania pozbawiają włosy ważnych protein, osłabiając dodatkowo ich strukturę.

 

 

 

 1. Rozczesywanie

  Szorstka szczotka do włosów lub grzebień (a nawet za częste używanie dobrej szczotki czy grzebienia) i niespłukana sól lub chlor po pływaniu mogą doprowadzić do łamania się włosów i rozdwajania końcówek. Zwłaszcza kiedy włosy są mokre ryzyko ich złamania i rozdwojenia jest większe. Kategoryczne "nie" dla rozczesywania mokrych włosów, chyba że rzadkim grzebieniem!

 

 

 

 1. Zbyt gorąco

  Częste użycie suszarek, prostownic i falownic może połamać łuski włosa i pozbawić go wewnętrznej wilgoci. Na szczęście odpowiednie odżywki izolują włos od średniego i lekkiego ciepła, więc nie ustawiaj przyborów do włosów na wysokie temperatury. Jeśli suszenie jest konieczne, użyj chłodnego strumienia powietrza z odległości co najmniej 15cm od włosów.

 2. Słońce i wiatr

  Chroń włos przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Słoneczne promienie UV niszczą niektóre z naturalnych protein zawartych we włosach. Jeśli nie przesadzasz z wystawianiem zdrowych włosów na słońce, powinno być dobrze, ale może
  to już zaszkodzić włosom, na które stosowałaś mocne środki chemiczne. Zbyt częste targanie włosów przez wiatr też może osłabić ich łuski. Pamiętaj o kapeluszu w słoneczne dni
  i nawilżaniu włosów w suche miesiące zimowe!

JAK ZAPOBIEC ROZDWAJANIU SIĘ KOŃCÓWEK?

 1. Myj włosy delikatnie szamponem z niskim pH.

 2. Zawsze pamiętaj o nałożeniu odżywki bez spłukiwania na końcówki, aby je wzmocnić. Nawilżanie włosów jest kluczowe.

 3. Pamiętaj o regularnym stosowaniu maseczki do włosów. Raz
  w tygodniu przy włosach suchych, dwa razy w miesiącu przy normalnych, a raz przy tłustych.

 4. Unikaj gorąca i zbyt częstego czesania. Zastosowanie środków do układania włosów przed suszeniem powinno zminimalizować szkodliwe działanie gorąca.

 5. Nigdy nie związuj i nie czesz włosów, kiedy są mokre.
  To rozciąga i osłabia ich strukturę.

 6. Strzeż się plastykowych szczotek do włosów i wałków
  z plastykowymi kolcami. Są zbyt szorstkie dla powierzchni włosa i mogą powodować rozdzieranie łusek.

 7. Jeśli masz tendencje do rozdwajających się końcówek: możesz wzmocnić włosy stosując drażetki dosutne Merz Spezial Dragees. Zawierają one starannie dobrany zestaw składników odżywiających i regenerujących włosy. Merz Spezial Dragees kupisz w aptece bez recepty
   

A CO JEŚLI JUŻ MAM ROZDWOJONE KOŃCÓWKI?

Zawsze możesz je obciąć, ale nie zawsze chcemy to robić. Zwłaszcza, jeśli zapuszczamy włosy. Wiedz, że jeśli niczego z nimi nie zrobisz, Twoje włosy i tak stopniowo będą się skracać, ponieważ rozdwojone końcówki odłamują się, a osłabiony włos dalej będzie się rozdwajać aż po skórę głowy w tempie szybszym niż wzrost.

 1. Używaj specjalnych preparatów, które tymczasowo skleją rozdwojone końcówki, zasklepią włosy i pozwolą im podrosnąć nieco przed skróceniem.

 2. Zapytaj fryzjera o inne możliwości uczesania w zanim Twoje końcówki się zagoją. Najprawdopodobniej zasugeruje Ci upinanie uszkodzonych włosów.

 3. Idź do fryzjera i poproś o odpowiednie przycięcie rozdwojonych końcówek. Powinnaś dać się ściąć co najmniej na 2,5cm ponad rozdwojeniem. Rozdwojona końcówka rozdziera włos aż do samej głowy, więc utnij ją, jak tylko ją zauważysz.

 

 
» Fryzury dla Ciebie
» Jak pokonać rozdwojone końcówki
» Pielęgnacja włosów suchych
» Pielęgnacja włosów tłustych